עמוד הבית » אבטחת מתקנים

אבטחת מתקנים

אבטחת מתקנים

מתקנים שונים, בין אם אלו הם מתקנים פרטיים של המגזר העסקי, מתקנים ציבוריים או של גופים ממשלתיים זקוקים לשירותים של אבטחת מתקנים לנוכח האיומים ופוטנציאל הסכנה. האיומים יכולים להיות שונים ולכל מתקן ישנם צורכי אבטחה שונים. 

כאשר אנו מדברים על אבטחת מתקנים אנו מדברים על אבטחה של מתקנים כגון: מתקנים צבאיים; מתקני דלק; בנייני משרדים; תשתיות תקשורות, מים חשמל; תכנות כוח; אחסון של חומרים מתקלחים וחומרים מסוכנים; מפעלים; תחנות רכבת; תחנות אוטובוס מרכזיות; שדות תעופה; נמלים ימיים ועוד.

תפקיד האבטחה הוא מעל לכל מניעה של סכנות ובעיות שונות, אשר יכולות לשבש את שלום הציבור, שלום העובדים והתפקוד של המתקן, אך גם מענה ותפעול אירועים במקרה וישנו אירוע בעל אופי ביטחוני או בטיחותי במתקן.

אבטחת מתקנים למגוון איומים

המתקנים השונים עשויים להתמודד עם מגוון של איומים הכוללים: פעילות חבלה וטרור; גנבות רכוש; גנבת מידע וריגול; סכנה לביטחון או בריאות הציבור; איומי סייבר; סכנות שריפה; מניעת כניסה לא מורשית ועוד. כל אתר שרוצים לאבטיח הוא ייחודי – הסכנות שבו והאיומים שעליו הם שונים.

אבטחת מתקנים מתחילה קודם כל בסקר סיכונים אשר מתבצע על ידי אנשי מקצוע. המטרה היא לזהות את כל הסכנות והאיומים ולבנות אסטרטגיה ותכנית פעולה לאבטחת המתקן. על מומחי האבטחה לסרוק את המקום; הכניסות והיציאות; נקודות התורפה; האיומים השונים; יציאות החירום; פתחי האוורור וכל פרט בעל חשיבות של המתקן. כל מתקן פועל בנסיבות אחרות ודורש מדיניות אחרת.

מתקנים מסוימים דורשים אבטחה בסיסית המתבססת בעיקר על בקרת כניסה ומניעת כניסה בלתי מורשית, אך אתרים אחרים עלולים להציב אתגרים מורכבים, כמו למשל אבטחה של שדות תעופה. מתקנים בעלי חשיבות אסטרטגית באופן טבעי נתונים לאיומים גדולים יותר, וכל פגיעה בתפקודם השוטף עלולה להיות בעלת משמעויות חמורות.

שיטות אבטחה

לאחר שבוצע סקר הסיכונים ונקבעה האסטרטגיה לאבטחת המתקן, יש להכין את הצוות אשר יתפעל את אבטחת המתקן.

בנוסף יש צורך לגייס עובדים איכותיים מתאימים, להעניק להם את ההדרכה המתאימה ואפילו אימונים וסימולציות; לעשות שימוש במערכות תקשורת וטכנולוגיות אשר יאפשרו למאבטחים לבצע את עבודתם; למנות בעלי תפקידים ולקבוע נהלי עבודה ולהכין את הצוות לכל תרחיש, עם דגש גדול על מניעה. 

כמו כן מדובר בעבודה עם אחריות רבה. במקרים רבים יש צורך במאבטחים חמושים, דבר המחייב שימוש בכוח אדם איכותי ובעל יכולות פיזיות, הדרכה נכונה ושיקול דעת.

בנוסף אבטחת מתקנים דורשת הכרות עם המתקן, הכרות עם נוהלי עבודה ויכולות לתפעל אירועים ביטחוניים שונים.

אין מדובר בבידוק ביטחוני בכניסה לקניון, למרות שזהו יכול להיות חלק ממערך האבטחה; מדובר במערך כולל אשר עובד לפי אסטרטגיה אשר תוכננה בהתאם למקום. יש צורך בהיכרות עם המקום ולכן לא מתקיים שינוע של עובדים ממקום למקום, אלא מאבטחים קבועים במקום.

עולם הביטחון- חברת שמירה, אבטחת אירועים